Czy wiesz, że…

Puszka na napoje jest jednym z „epokowych” wynalazków XX wieku, związanych z codziennym życiem konsumentów. Historia puszki nie jest długa. Zaczyna się w Ameryce w latach 60 ubiegłego stulecia. Technologia produkcji puszek z aluminium szybko rozprzestrzeniła się. Od tego czasu trwa triumfalny pochód tego opakowania przez światowe rynki.

Puszka aluminiowa ma szereg niezaprzeczalnych zalet:

 • jest lekka,
 • jest łatwa w transporcie i przechowywaniu (nie tłucze się),
 • świetnie „wypełnia przestrzeń”; jej zawartość zajmuje, aż 90 proc. powierzchni potrzebnej na przechowywanie.
 • pozwala na szybkie chłodzenie napojów, a więc i oszczędność energii,
 • jest atrakcyjna wizualnie i łatwa do zadrukowania, bez potrzeby stosowania etykiet,
 • przede wszystkim zaś jest surowcem wtórnym, nadającym się w całości do odzysku.

Na świecie zużywa się dziś rocznie ponad 205 miliardów puszek. W samej Polsce w 2002 r. wprowadzono ich 2,2 mld szt. (w 90 proc. są to 0,5 litrowe puszki na piwo) i produkcja ta wciąż rośnie. W 2003 roku spożycie wyniesie ponad 2,5 mld szt.
Statystyczny Amerykanin konsumuje dziś zawartość ponad 400 puszek rocznie. Anglik – ponad 100. Polak spożywa rocznie zawartość ok. 40 puszek. Przewidywany jest dalszy dynamiczny rozwój tego rynku.
Aluminiowa puszka „jest liderem recyklingu pośród opakowań do napojów”. Na świecie odzyskuje się ponad 58 proc. puszek. W Europie – średnio 40 proc. W przodującej Szwajcarii i Finlandii powtórnie wykorzystuje się ponad 90 proc. Recykling puszek w Polsce szybko rośnie i w 2002 roku przekroczył średni europejski wynik tj. 41% proc., podczas gdy jeszcze w 1998 r. sięgał 13 proc. Jest to niezaprzeczalna zasługa Fundacji RECAL.

Mówiąc o aluminium pamiętać należy, iż:

 • Złoża boksytu (rudy aluminium), z którego otrzymuje się aluminium nie odnawiają się, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania.
 • Mimo, że minęły już czasy gdy uważano aluminium za metal półszlachetny i kosztowało ono więcej niż złoto, to produkcja aluminium z rudy wciąż jest stosunkowo droga.
 • Produkcja aluminium z boksytu wiąże się z wieloma zagrożeniami dla środowiska: jest energochłonna (produkcja 1 kg tego metalu wymaga ok. 20 kWh energii elektrycznej, czyli 20 razy tyle, co wyprodukowanie 1 kg chleba) i prowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza, głównie związkami fluoru.

TYMCZASEM:

 • Aluminiowe puszki w całości nadają się do ponownego przetworzenia i nie muszą trafiać na wysypiska śmieci.
 • Odzysk aluminium z puszek prowadzić można w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu.
 • Recykling puszek aluminiowych, w stosunku do produkcji aluminium z boksytu, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95 proc., a zanieczyszczeń wody o 97 proc. Wymaga też o 95 proc. mniej energii elektrycznej. Oszczędza się w ten sposób również naturalne złoża rud – recykling 1 tony złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 tony boksytu.
 • Produkcja aluminium z puszek jest o 60 proc. tańsza od uzyskiwania go z rudy.
 • Wartość 1 tony puszek aluminiowych to około 1000 USD. W samej Polsce w 2002 roku wartość sprzedanych puszek aluminiowych przekroczyła 120 mln zł. Za kilogram puszek (67 puszek 0,33 l lub 53 puszki 0,5 l) można w skupie przeciętnie otrzymać 2 zł.

Recykling aluminium po prostu się opłaca !!!

JAK ZBIERAĆ ?

Zbieranie puszek aluminiowych nie stanowi większego problemu. Zbierać może prawie każdy bez względu na wiek, pozycję społeczną i motywację (patrz: utrudnienia). Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach:

Najpierw należy odróżnić puszkę aluminiową od stalowej. Aby to zrobić można:

 • znaleźć na jej boku charakterystyczny znak – dwie strzałki, tworzące okrąg, mający w środku napis „alu”,
 • sprawdzić jej bok magnesem; magnes nie przylgnie do aluminium,
 • spojrzeć jak wygląda denko puszki; powinno być „świecące”, a nie „blade” i matowe,
 • puszki należy następnie zgnieść, co pozwala kilkukrotnie zmniejszyć ich objętość.

Zebrane puszki należy wreszcie:

 • zanieść do najbliższego punktu skupu i tam sprzedać. Aby się dowiedzieć o adres najbliższego skupu skorzystać można z bezpłątnej infolinii. Fundacja RECAL posiada w swojej bazie danych adresy ponad 370 punktów skupu w 175 miejscowościach Polski. Nie będzie więc problemu ze wskazaniem każdemu najodpowiedniejszego.

albo

 • wrzucić do odpowiednio oznakowanych – najczęściej napisem „Puszki” lub „Metal” – pojemników na surowce wtórne w miejscowościach prowadzących selektywną zbiórkę odpadów *, w niektórych sklepach, lub w szkołach, które uczestniczą w programie puszkowym i otrzymują od RECALU specjalne pojemniki.

* – Aby się dowiedzieć, czy gmina zajmuje się zbiórką puszek i gdzie umieszczone są pojemniki najlepiej skontaktować się z najbliższym urzędem miasta lub urzędem gminy.
Można także samemu zająć się skupowaniem aluminiowych puszek. Wystarczy do tego zarejestrować działalność gospodarczą i zapewnić sobie zbyt skupionego złomu. Informacje na ten temat uzyskać można bezpośrednio kontaktując się z najważniejszym w Polsce odbiorcą złomu aluminiowych puszek po napojach:

JAK ALU-PUSZKI WRACAJĄ DO HUT ?

Made by OmnOmstudiO.com
Copyright by Euro-Sort.pl Szukaj